שלחו הודעה

שלחו הודעה ונתקדם משם

054-583-3385

קביעת פגישות והזמנת הרצאות

פגישה מקוונת (אונליין)

להתחלת פגישת ייעוץ אונליין

איפה להתחיל בשינוי? – גלגל החיים

גלגל החיים כלים מעשיים לאימון

אימון אישי מוגדר בדרך כלל בזמן, לתקופה של מספר חודשים, כדי שניתן יהיה להגדיר יעדים ברורים ולהגיע לתוצאות בפרק זמן סביר. בחירת נושא האימון היא מרכזית, שכן קשה מאוד בו זמנית להתנהל מול כמה חזיתות, והתמקדות בנושא מוגדר מאפשרת לתכנן התקדמות מדויקת ואפקטיבית.

נכיר כעת את אחד מכלי האימון המוכרים והיעילים ביותר – 'גלגל החיים':

 • ערוך רשימה של לפחות 8 מהנושאים המרכזיים בחייך (לדוגמא: קריירה, פרנסה, משפחה, הורות, זוגיות, פנאי, התפתחות אישית, בריאות, קהילה, חברים, אידיאולוגיה, רוחניות, אחר).
 • במידה וברשימה יותר מ8 נושאים, צמצם אותה ל8 החשובים ביותר.
 • תן לכל נושא ציון המייצג את מידת שביעות הרצון שלך ממה שקורה בתחום זה בחייך, בין 1-10.
 • צייר עיגול גדול על דף נייר, חלק אותו לשמונה חלקים שווים, כמו פיצה.
 • רשום מעל כל משולש של הפיצה אחד מהנושאים שברשימה.
 • ראה את הנקודה במרכז העיגול כמייצגת את הציון 1, ואת נקודות המפגש של המשולשים עם העיגול כמייצגים את הציון 10.
 • בכל משולש, סמן על כל אחת משתי הצלעות התוחמות אותו נקודה המייצגת את הציון שנתת לתחום זה, וחבר אותן בקו.
 • בעזרת לורד או כלי כתיבה אחר מלא את המשולש הקטן שנוצר בתוך המשולש הגדול.

 

 

 

התוצאה אמורה להראות בערך כך:

הפיצה שלנו בעצם נראית כמו גלגל, זהו גלגל החיים שלנו. העיגול החיצוני מייצג את מה שיעניק לנו סיפוק ושביעות רצון מלאים במישורי החיים העיקריים שלנו. המתווה הפנימי מסמל את מה שקורה בפועל. בהנחה שהגלגל שקיבלת מזכיר בצורתו את הגלגל הזה (ניתחתי מאות גלגלי חיים עם תלמידים ומתאמנים, כשמביטים מרחוק הם נראים ממש אותו הדבר..) אז אם החיים זה כמו רכב, והגלגל הפנימי הוא הגלגל של הרכב.. רחוק קצת קשה להגיע.

בל תיפול ברוחך, הכול טוב J זהו כלי מצוין לשיקוף של איך שאני מעריך את מה שקורה בחיי. זהו גם משאב חשוב ללמידה המאפשר לגזור מתוכו תובנות רבות בכלל זה בחירה של נושא העבודה במסגרת האימון. יש מגוון רחב של דרכים לנתח את גלגל החיים ולמנף בעזרתו את האימון. במסגרת המוגבלת יחסית של ספר זה[1], אני רוצה להציע מספר טיפים שימושיים לעבודה עצמית:

 

10 טיפים לגלגל החיים

 1. מהו התחום בחייך שנכון לך עכשיו לעבוד עליו ולקדם אותו? זה לא חייב להיות התחום שקיבל את הציון הנמוך ביותר. לעיתים יש תועלת בבחירה של תחום "מוערך" יותר, מכיוון שהאימון מבוסס על תפישת הפסיכולוגיה החיובית, המתמקדת בחוזקות ואנרגיות חיוביות. יתכן שבחירה בתחום בעל הערכת שביעות רצון גבוהה יותר, תאפשר למנף את המשאבים והאנרגיות שניתן להפיק ממנו לתמיכה בתחומים אחרים.

 

 1. בהמשך לסעיף הקודם – החיים שלנו קשורים זה בזה באופן אורגני. גם כשבוחרים בתחום מסוים, יש לו השפעה וזיקה לתחומים אחרים. שאלה לחקירה: מהן הזיקות בין תחומי החיים השונים בגלגל שלך? כיצד משפיע מה שקורה בתחום אחד על תחומים אחרים ואיך אפשר למנף התקדמות במישורים שונים במקביל? (למשל, אם התחום החברתי חזק, אפשר לעבוד בתחום זה ולראות כיצד אפשר להיעזר בחברים כמשאב להעצמה בתחומי הפרנסה, ההתפתחות האישית ועוד).

 

 1. לא כדאי לראות את המשאבים שלנו כדבר מוגבל, באופן שניצול משאב לטובת תחום מסוים בהכרח יבוא על חשבון תחום אחר. לדוגמא, פעמים רבות אני נתקל בדילמה: אם אשקיע יותר זמן בקריירה, זה יקדם אותי בתחום זה, אבל זה יבוא על חשבון המשפחה. הזמן הוא לא המשאב היחיד שראוי לבחון אותו בדילמה זו. להלן דוגמאות למשאבים נוספים: איכות הקשר והתקשורת בין בני המשפחה שיכולה להשתפר על ידי העמקת השיתוף (להתייעץ עם בני המשפחה, לבקש מהם רעיונות יצירתיים, לקבל הסכמתם), ועל ידי המרת זמן שעון (כמה זמן אני בבית) לזמן איכות (כשאני בבית אני מנתק הטלפון ונמצא בנוכחות מלאה עם בני המשפחה). תחושת הרווחה הקשורה ליציבות כלכלית, אצל המתאמן ואצל בני המשפחה. הצמיחה בתוך עשיה שיש בה הגשמה עצמית וההשפעה החיובית שלה על הסביבה הקרובה. שיפור איכות הקשר המשפחתי הופכת למשאב ותמיכה בהתקדמות המקצועית, מקור לביטחון ולמוטיבציה להתקדם, להעניק ולעורר השראה.

 

 1. האם הציונים שנתת בגלגל החיים שלך מייצגים את החלום העתידי או את הציפיה ממה שקורה עכשיו? אם התחלת עסק חדש, ואתה רוצה להיות עשיר בתוך כמה שנים, אז גם אם אתה עוד לא שם, אין סיבה ששביעות הרצון שלך לא תהיה מקסימלית, שהרי אתה במקום הנכון בדרך הנכונה. אין סיבה שסטודנט לרפואה בשנה השלישית יעריך ב50% את שביעות רצונות מהתקדמות בלימודים הנמשכים 6 שנים. הוא נמצא 100% במקום בו הוא צריך להיות, בשנה השלישית.

 

 1. לגלגל תכונת פלא. ככל שמתקרבים לקצוות, כלומר למצב האופטימלי, הוא מתרחק מאתנו. הסיבה פשוטה, ככל שאנו צומחים ומתקדמים, אנו מבינים שאנו יכולים לאחל ולהשיג לעצמינו יותר ממה שחשבנו לפני כן. ככל אנו גדלים גלגל החיים גדל אתנו.

 

 1. כל תחום שמופיע בגלגל, יכול להפוך לגלגל בפני עצמו, ולאפשר מבט מעמיק יותר בתחום זה. בתחום הזוגיות למשל אפשר לבחון מגוון של תת תחומים: אהבה, אינטימיות, תקשורת, אמון, בטחון, אחריות, סביבה, התפתחות אישית וכו'.

 

 1. בכל תחום כדאי לחקור, מהם הרצונות שאני מבטא ומודע להם בתחום זה, ואילו צרכים לא מודעים עומדים מאחורי רצונות אלו, וכיצד ניתן לנצל את הלימוד הזה להגדרה מדויקת יותר של המטרות והיעדים?

 

 1. לגבי כל תחום כדאי לחקור, אלו שינויים חיצוניים אפשר להניע כדי להגיע לשיפור ואילו שינויים פנימיים הקשורים לשינוי בתפישת עולם וניהול רגשי?

 

 1. ביחס לכל תחום כדאי לערוך מפת משאבים[2], המייצגים את המשאבים הפיזיים והמופשטים שעומדים לרשותי או שאני יכול להגדיל ולתמוך בתהליכי הצמיחה שלי. בתחום הבריאות למשל, אפשר להגדיר משאבי זמן, כסף ומקום כדי לעסוק בספורט (יש לי זמן ללכת 3 פעמים בשבוע לחדר כושר, ואני יכול לשלם על זה) או משאבים מופשטים (אני יכול לתרגל מדיטציה וחשיבה חיובית, אני יכול ללמוד כיצד להביא את עצמי למצב בריא יותר, גופנית ונפשית).

 

 1. ביחס לכל תחום כדאי לערוך מפת מקורות השראה[3], אותם הדברים שבהקשר הזה עושים לי ממש טוב, ולבחון כיצד אפשר למנף בעזרתם את התחום הספציפי, וממילא את שאר תחומי החיים. (מה שמעורר בי השראה בתחום הקריירה זה אפשרות ליצור, להיות בחברת אנשים מעניינים, עבודת צוות שיש בה מקום ליוזמה אישית, תחומי עיסוק שמאפשרים התפתחות – מתוך הדברים האלו אפשר להגדיר סדרי עדיפויות וקריטריונים לחיפוש עבודה או לבחירה בתחום לימוד מקצועי).

[1] בעבודה עם מתאמנים אני מזמין אותם לתהליך של 2 שלבים, המביא בדרך כלל לאבחנה ולתובנה משמעותיות. בראשון הם מעריכים את מישורי החיים ביחס למה שהם מצפים מהחיים באופן כללי ואידאלי, שם בדרך כלל הפערים בין הרצוי למצוי גדולים. בשני, ההערכה מתבססת על מה אני מצפה בכל תחום בהווה, הערכה ריאלית ואקטואלית מתוכה ניתן להסיק אילו שינויים יש לעשות היום, ולא בעתיד הלא ברור. סטודנט לרפואה בשנה השלישית נמצא במחצית הדרך לסיום הלימודים, אבל הוא ב100% במקום בו הוא צריך להיות היום – סטודנט בשנה השלישית, או בלשון הזהב של סר קן רובינסון – ילד בן שלש הוא לא חצי ילד בן שש, הוא מאה אחוז ילד בן שלש.

[2] ראה בפרק "על משאבי החיים".

[3] שם.

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *