שלחו הודעה

שלחו הודעה ונתקדם משם

054-583-3385

קביעת פגישות והזמנת הרצאות

פגישה מקוונת (אונליין)

להתחלת פגישת ייעוץ אונליין

מי רוצה להיות מיליונר? אלכימיה של ערכים

אימון אישי להצלחה כלכלית- קואצ'ינג

מי לא רוצה? אנו הרי מאמינים שאם יהיה לנו המון, יהיה לנו טוב, נהיה מאושרים, נוכל לעשות כל מה שאנו רוצים. עבור אנשים רבים זה הנושא המרכזי בחיים, איך לעשות שיהיה לי יותר, ובדרך כלל היותר מתייחס לכסף, אותו ערך שמאפשר לנו לבצע פעולות שונות, בעיקר, לקנות. כדאי לעשות צעד אחורה, ולשאול, מיליון מה? דולרים שקלים, רובלים? כשהייתי קטן מצאתי שיטה להרגיש עשיר. קיבלתי מתנה מסבתא וסבא 500 לירות, סכום גדול מאוד לילד בן 8. הלכתי בעצמי לבנק וביקשתי לפרוט סכום זה לשטרות הקטנים ביותר. מ5 שטרות של 100 לירות קיבלתי 500 שטרות של לירה. אמנם לא נעשיתי מיליונר, אבל הרגשתי עשיר, למרות שכמובן לא הגדלתי את סכום הכסף שלי. אני נזכר בסיפור זה בבדיחות הדעת, אבל למעשה משהו למדתי מזה. לעיתים חווית הסיפוק אינה נגזרת מהגדלת הכמות, אלא מהיכולת להנות יותר ממה שיש. כל שטר של לירה שימח אותי. בדרכי התמימה והנאיבית, הפכתי עצמי למיליונר. הדבר דומה לחתיכת שוקולד, שאני יכול לאוכלה בנגיסה אחת אבל בסופו של דבר תתן לי פחות סיפוק מחתיכה זהה המפורקת לחתיכות קטנות, שכל אחת מהן יכולה לשמח אותי. פחות אבל יותר. הלימוד, הזה, עדין ילדותי משהו, שהאיכות היא לא בהכרח פונקציה של כמות, אלא של יחס, של הסיפור שאני מספר לעצמי, הוא כנראה אחד השיעורים החשובים בחיי. ומכיון שלא פרשתי אחרי השיעור הראשון, ברצוני לשתף אתכם בכמה מחשבות בנושא זה.

כמי שעוסק מצד אחד באימון וצמיחה אישית ומצד שני בפילוסופיה יהודית ובקבלה, אני אוהב לנסות ליצור חיבורים בין עולמות אלו ולהשתעשע ברצינות באפשרויות המתגלות. לקחתי מושג מרכזי בתורת הקבלה, ה"אין סוף", ונסיתי להבין מה הוא יכול לומר לאדם המודרני. אם לומר במילים פשוטות מה שקשה להסביר גם במילים מורכבות, זהו הקיום האלוקי בעולם, שאין לו שום גבולות ואינו מוגדר בשום הגדרה אנושית. לפי הקבלה, נשמת האדם היא גילוי של האין סוף. האדם לפי הקבלה הוא יצור מיוחד, במובן מסוים, אמפיבי. חלקו חומרי ומוגבל בעולם הגשמי, וחלקו, רוחני, ומקושר לאין סוף האלוקי.

ההסבר החסידי לחוסר ההרמוניה האנושית, למתח המתמיד שעשוי משאיפות ותשוקות, יאוש ואמונה,  רחמים וכעס, שנאה ואהבה,  הוא האדם האמפיבי. הנשמה שהיא ישות רוחנית, ומחוברת לנשמת העולם וממילא לאין סוף האלוקי, צריכה לחיות במציאות של העולם הגשמי והמוגבל. כאן המקור לכל הקשיים, כאן הבסיס לכל הסיכויים. במקום לסבול מחוסר היכולת להיות אין סופי, אפשר לגלות את היכולת לאין סופיות במציאות עצמה. באופן מפתיע ולכאורה פרדוסקסלי, התכונה הנדרשת אינה מקסימליזם, אלא דוקא מינימליזם. בהשאלה מהמתמטיקה, אנו אומרים שיש אי סוף מספרים. וכשמדמיינים זאת, חושבים על מספר גדול מאוד, עם הרבה מאוד ספרות. אבל למעשה, בין הספרות 1 ו2, יש לא פחות "אין סוף" מספרים. כשזנון שלח את הצב למשימה, לעבור מרחק של מטר בשלבים, כשבכל פעם הוא ראשי לעבור רק מחצית מהדרך שנותרה לו, הוא שלח אותו לסע אין סופי, שהרי לעולם לא יגיע ליעדו, יש אין סוף תחנות בדרך.

ושוב בהשאלה מהגאומטריה, הקו הוא למעשה ייצוג של צורה אין סופית, שהרי אין לו התחלה ואין לו סוף, ואפשר למשוך אותו ולמשוך אותו, ועדין ישאר עוד למשוך..אין סוף. אלא שזה אין סוף של פוטנציאל, אפשר להמשיך את הקו עד אין סוף, אבל אנו כבני אדם לא יכולים לבצע זאת. אבל יש צורה אחרת, שיש לה תכונה של אין סוף…העיגול. הוא בהגדרתו אין סופי, ומי שנע בתוכו לא יגיע לעולם לסופו, כי אין לו סוף. אבל האין סוף של העיגול הוא לפנינו, הוא קיים במציאות שלנו. זה לא אין סוף כמותי, זה אין סוף איכותי. הנטיה שלנו היא לבנות את החיים בצורה של קו. להתקדם, לתכנן, לחשוב שמה שמחכה לנו נמצא שם בהמשך, בעתיד. הקו נותן מוטיבציה, כיוון, תוכנית, אבל יש לו מחיר כבד, אם חיים רק חיים של קו,  ושוכחים את ההווה, את הכאן ועכשיו, את העיגול, את האין סוף שמחכה לנו בכל רגע ורגע, אם רק ניתן לו לחיות, ולא נהרוג אותו בחרב של הקו הדוהר קדימה. יש צורה נוספת המשלבת באופן אופטימלי בין הקו לעיגול, ומתארת רמה גבוה יותר שלי קיום אנשי ושל תפישת עולם, וזהי הספירלה, אבל על זה נדבר בהזדמנות אחרת.

איך להיות כאן ועכשיו? איך להכנס לעיגול?

כאן מתחילה כבר העבודה של צמיחה אישית. אחת התכונות האנושיות החשובות שאפשר לקבל במפגש עם האין סוף, היא צניעות. חיינו האנושיים מקבלים פרופורציות. במקום של צניעות, אני לא נותן לאגו שלי, לדעה שלי, לבטחון שאני תמיד יודע וצודק, לעוור אותי, להסתיר את מה שיש בעולם שמחובר לאין סוף – תמיד יש משהו שאני לא יודע, לא מבין, לא רואה, ואם אני מוכן להיות צנוע, לשאול ולא לדרוש, להסתקרן ולא לדעת, אני יכול לגלות, מה יש שם שאני עוד לא יודע, ואפילו לא יודע שעוד לא יודע?

ומכאן לתכונה החשובה השניה, סקרנות. אנו בדרך כלל לא אוהבים לא לדעת, אפילו חוששים מאי הידיעה, ונוטים להגדיר ולהעריך מיידית, גם מסיבות פרקטיות, כל סיטואציה, האם היא חיובית או שלילית. כאן הגענו לסקרנות. אם נאפשר לעצמינו בנוסף להערכתינו מצב זה או אחר, להוסיף שאלה, מה יכול להיות שם מענין? מה יש שם שאני עוד לא יודע, וכדאי לי מתוך אי הידיעה להסתקרן ולראות, מה עוד יש שם בשבילי, מענין, חדש, שונה, מאתגר, מלמד ומעשיר? השאלות שנרשה לעצמינו לשאול מתוך סקרנות אמיתי, פותחות בפנינו עולמות חדשים.

אז איך כל זה קשור למיליונר? מה עם הכסף?

כסף הוא ערך, והוא נקבע ככזה בגלל שאנשים החליטו כך. אין ספק שזהו ערך חשוב, וכשהוא קיים בידינו, גם מועיל. אולם אין זה הערך היחיד. וכל אדם שיתן דין וחשבון אמיתי לעצמו, לא של מספרים, אלא של חיים, יסכים כי יש עוד ערכים חשובים בחיים, ולרבים הם חשובים מהערכים הכספיים והחומריים.. משפחה, חברות, בריאות, נתינה, אהבה, הגשמה עצמית. אז איזה מיליונר אתה רוצה להיות? מהם ערכיך האמיתיים? איך אפשר להיות מליונר של ערכים כאלו?

הערך החשוב ביותר שיש לנו, בסופו של דבר, הוא החיים עצמם. התקציב כידוע מוגבל, והרבה מתבזבז. איך להיות מיליונר של חיים? לזכות לחיי נצח?

סיפור חסידי מספר על אדם שהגיע לבית קברות, וראה להפתעתו שעל כל המצבות מצויינים פרטי האנשים שנקברו שם, ועל פי התיאור מדובר בדרך כלל באנשים מבוגרים, בעלי משפחות, ילדים, נכדים, נינים..אבל אין תאריכי לידה ופטירה. כל מצבה אחת כתוב, חי 8 שנים, על אחרת, חי 3 שנים, על עוד מצבה כתוב 6 חודשים, ועל זו, 3 שבועות, ולידה, 5 ימים, וסמוך לה..3 שעות. הוא לא הבין, אנשים בוגרים או חס ושלום ילדים צעירים? חיפש ומצא אחד מתושבי העיירה, ושאל לפשר הדבר, וזה ענה לו, הדבר פשוט. בית הקברות הוא מקום של אמת, ואצלינו מקובל לרשום רק אמת על המצבה. החיים של האדם אינם סך השנים מלידתו עד מותו, אלא הרגעים האמיתיים, בהם חי, בהם היתה לחייו משמעות וערך, בהם חווה את חייו באופן מלא. וכמה רגעים במהלך חיינו הרגילים אנו חיים באמת? זה מה שכתוב על המציבה, כמה אדם זה חי באמת..

 

איך לחיות חיים מלאים? איך להיות מיליונר של רגעים בעלי משמעות?

אגדות עתיקות מספרת על האלכימאים. אותם קוסמים שידעו להפוך עופרת וקש לזהב. זו לא אגדה, זו אפשרי.

לו היו אומרים לנו שאפשר לקחת את הקש, את הרגעים הרקים, חסרי המשמעות, ולהפוך אותם לזהב, לרגעים מלאי משמעות וחיים, לא היינו לוקחים? לא היינו הופכים למעשה למליונרים, שיכולים להפוך את אלפי הימים, מאות אלפי השעות ומליוני הדקות של חייינו לבעלי ערך, לא היינו לוקחים? ההייינו פחות עשירים מזה שבחשבון הבנק שלו הצטברו כל כך המרבה מטבעות ושטרות שלא נותנם בהכרלח אפילו רגע אחד של חיים?

בית קברות, האחים בלום

המשורר האנגלית ווליאם בלייק הפליא לבטא רעיון זה בשיר קצר:

ראות עולם בגרגר של חול

ושמי מרום בפרח קט

חפון אין סוף בכף ידך ונצור

הנצח, בשעה אחת

 

כל אחד יכול לשנות את חייו ולהיות מליונר, זה דורש השקעה, אבל היא משתלמת ביותר, וכשלומדים לעשות זאת, זו הופכת להיות לא רק חוויה כדאית וריווחית, אלאנותנת הנאה, סיפוק ואושר. אני מזמין אתכם להכרות עם אחת הדרכים בהן יכול כל אחד מכל להיות מליונר, האלכימאי של חייו. נצא לדרך:

 

להלן מספר הנחות יסוד:

החיים הם איך שאנו תופסים אותם ומספרים עליהם.

לכל סיטואציה יש מזלג בחירה, המגדיר את אפשרויות ההתייחסות לסיוטוציה זו. עם המזלג הזה אנו אוכלים את החיים, כפי שאנו בוחרים שהם יהיו, כפי שאנו מבשלים אותם.

כל אחד יכול לבחור את תגובתו, והיא קובעת את איכות חייו. השאלה העיקרית היא, האם אני נותן לסיטאציה לשלוט בי או אני בוחר לשלוט בתגובתי. מבחינת ה"כלכלה של החיים", התגובה שנותנת לי יותר היא הכדאית ובה כדאי לבחור. האם אני בוחר לכעוס, להתרגז, להצטער, או שמא אני בוחר ללמוד, להפיק לקחים, לחפש את הצד החיובי, לראות את מה שאני לא רואה ממבט ראשון, להנות מהתהליך הזה עצמו, להפוך כל אירוע וכל מצב למשהו "משתלם"  מתוך אמונה והבנה שבכל רגע קורה משהו, וכל מה שקורה יכול להיות ראוי בחיי, אם אבחר להתייחס אליו בהתאם. בגישה כלכלית לחיים, כל המספרים הם בערך מוחלט, וגם סיטואציה קשה, שבדרך כלל מגדירים אותה שלילית, הופכת להיות בערך מוחלט, לחיובית, אם בחרתי לראות בה משהו חיובי ,שודאי קיים שם עבורי. ואם אני לא יודע עדין איך זה תורם לי, אני מוכן להיות עניו, להרכין ראשי בפני החיים, ולהפוך את סימן הקריאה:! לסימן קריאה צנוע – סימן שאלה 😕

אז איך עושים את זה?

אני רוצה להציע פרוטוקול של פעולות, שמי שיפעל לפיו באמת, יהפוך עצמו לאלכימאי, שהופך את הקש לזהב, את החלול לבעל משמעות, את הרגע החולף לניצחי. זה לא רצפט לעוגה, וכל מרכיב בו דורש למעשה העמקה והרחבה, אולם כל אחד יכול לנסותו כמו שהוא, ואם יגלה שאכן הוא מועיל לו, המוטיבציה להפוך פרוטוקול זה למיומנות חיים תבוא, ועימה ההתמדה, הלימוד והשינוי, בזכותו יכול כל אחד להיות מליונר.

ההשקעה – בסטרט אפ של הפעם הראשונה, תדרש להשקיע כשעה עבודה. לאחר מכן תדרש להשקיע, כחצי שעה בחודש, בנוסף לכך, 15 דקות בשבוע, בנוסף לכך 6 דקות ביום, ובנוסף לכך…כל רגע ורגע בחייך אותו תרצה להפוך לזהב…אם זה משתלם או לא, את החשבון תעשה בעצמך, תוכנת החישוב היא התפישה שמוצגת בעמודים אלו.

פרוטוקול הגשמה:

 

ערך הוא דבר בעל חשיבות. בחיינו יש דברים שונים שאנו מייחסים להם חשיבות כזו או אחרת. אוכל, ספורט, אהבה, כסף, נוחות, רוחניות, משפחה, חברים…אלו הן רק מקצת דוגמאות מרשימה שכל אחד יכול להרכיב.

  1. משימה חודשית: ערוך רשימה של הערכים החשובים בחייך. רשום באופן חופשי, אל תנסה לחפש מילים יפות או גבוהות, אל תהיה שיפוטי כלפי ערכיך, ואל תנסה בשלב זה לדרג אותם. הקדש לכך 5-10 דקות.
  2. עבור על הרשימה, ושאל עצמך לגבי כל פריט ברשימה – מה עומד מאחורי זה? משמעות השאלה היא ,האם יש ערך יותר גבוה או מופשט, לדוגמא, אם ברשימה מופיע הערך עבודה, מאחוריו יכולים לבוא ערכים כגון, הצלחה מקצועית, רמת חיים גבוהה, הגשמה עצמית ועוד. רשום את הערך הנוסף בסמוך לערך אותו אתה בוחן. אם עולים בדעתך מספר ערכים העומדים מאחוריו, רשום את כולם. הקדש לכך 10-15 דקות.
  3. עבור שוב על הרשימה, ומחק ממנה ערכים שמופיעים יותר מפעם אחת, או ערכים שהצלחת לבטא אותם באמצעות ערך גבוה יותר, ואינך זקוק יותר להגדרה הפשוטה יותר (למשל, אם רשמת כסף, ואחר כך רמת חיים, ונראה לך שרמת חיים כערך מבטאת באופן מספיק את מה שמבטא הערך כסף, אתה יכול למחק את הערך כסף מהרשימה).
  4. כעת עליך לעבור על הרשימה, ולסמן ליד כל ערך שנותר בה, הערכה, עד כמה הוא חיוני לחייך. 1- חיוני ביותר, 2- חיוני למדי 3 – חשוב אבל לא חיוני.
  5. דמיין שאתה מקבל הזמנה לצאת למסע מרתק בעולם. משך המסע הוא חודש ימים. הכל מתוכנן ומשולם, אין צורך לדאוג לשום דבר, חוץ מתיק שכולל את הדברים החשובים ביותר עבורך. הערכים שלך. התיק מוגבל בגודלו, ניתן להכניס אליו לכל היותר 10 ערכים מתוך הרשימה, לפי המפתח הבא: לפחות 5 ערכים עם הניקוד 1. לפחות 2 ערכים עם הניקוד 2 ולפחות ערך אחד עם הניקוד 3. הכן את תיק הערכים שלך, אתה מוכן למסע. הכנת תיק הערכים היא פעולה שעליך לעשות אחת לחודש. בפגישה שתקיים עם עצמך בעוד חודש, עבור על הרשימה, עדכן אותה לפי הצורך – חזור על התהליך המתואר לעייל, ובחר את 10 הערכים שיכנסו לתיק הערכים של החודש הבא, והמשך במסע חייך.
  6. קבע ביומנך 3 פגישות עם עצמך, אחת למחר בוקר, השניה בעוד שבוע, והשלישית בעוד חודש בדיוק. קבע תזכורת לפגישות אלו, או מצא חבר, בן משפחה, מזכירה או כל אדם אחר שיזכיר לך.
  7. כעת אתה מוכן למשימת הפגישה השבועית: בחר מתוך הרשימה שבתרמיל 5 ערכים לפי בחירתך שתרצה שיהיו אתך בשבוע הקרוב. רשום אותם על דף נייר, וציין ביחס לכל ערך: באילו סיטואציות יום יומיות ערך זה יכול לבוא לידי ביטוי, בפעולות שתעשה, בהתייחסות שלך לאירועים שונים ומצבים שונים הקורים במהלך היום. נסה להיות מפורט, תאר לפחות 3 מצבים שונים של מפגש עם ערך זה במהלך יום שגרתי.
  8. בצע עצירה – עצירה היא הוראה שאתן נותן לעצמך – לעצור את העולם! לשם ביצוע העצירה עליך להיות לבד, במקום בו אין אנשים או רעשים היכולים להשיח את דעתך. בזמן העצירה אסור לך להשתמש בטלפון, במחשב, להביט בטלויזיה בו להקשיב לרדיו. עליך להיות במלא תשומת הלב כלפי עצמך. נסה להפגש עם האין סוף שבך. תן לו להפעים אותך. שמח בו, וותר על האגו שלך, תהיה צנוע. קבל החלטה – אני כאן ועכשיו. עצום עינך, ונקה מחשבותיך מטרדות שונות. נשום עמוק, נסה להרגיש את גופך, מבהונות רגליך ועד שערות ראשך. הרגש את נשימתך, את האויר הנכנס ויוצא מראותיך. שאף לרגיעה. הבט ברשימת 5 הערכים שלך, וחזור על כל אחד מהם לפחות 10 פעמים. לאט, בבירור, מתוך התמקדות מקסימלית במילה ובהרגשה שיש לך כשאתה מבטא אותה. אמור לעצמך: אני מתחייב לערכים אלו. הם הערכים המובילים שלי בשבוע הקרוב. על שלבי המשימה השבועית חזור שוב בעוד שבוע, וכך מדי שבוע.
  9. אתה מוכן לפגישה היומית, הראשונה קבעת למחר בבוקר. זו פגישה קבועה שיש לקיים מדי יום. לפני התחלת יום העבודה או הלימודים, מוקדם ככל האפשר. בפגישה זו עבור על הרשימה, ועל התיאורים שרשמת. בחר 3 ערכים מרשימה זו, מתוך החלטה שאלו הם ערכי היום הזה. בצע במשך 3 דקות תהליך עצירה והתבוננות בערכים אלו. רשום אותם על דף נייר והכנס ואתו לכיסך. התחייב לעצמך לחפש ערכים אלו במהלך היום, בכל הזדמנות שהדבר יתאפשר.הייה סקרן, זכור את מזלג הבחירה, והשתמש בו. בחר את תגובתיך המשתלמות ביותר לכל סיטואציה בה אתה נמצא. זכור שאתה רוצה להיות מליונר ולהרוויח את הרגעים הללו. גלה בהם את ערכיך, חפש את הערכים שבחרת ליום זה, אולם אם אתה מגלה ערכים אחרים, תאסוף גם אותם. דמיין כיצד כל תובנה, בחירה, גילוי, שאלה, הם מטבעות זהב, שאתה אוסף ומכניס לכיסך.
  10. בסוף כל יום בצע עצירה של 3 דקות, ושחזר עד כמה שתוכל את הרגעים שהיית מחובר לערכיך, את מטבעות הזהב שאספת, את הרגעים שהפכת למלאי משמעות. הזכר לעצמך את הפגישה שיש לך עם עצמך למחרת בבוקר.

כל דבר שאנו עושים במודע בנוי משלשה שלבים: ניתוח מצב, קבלת החלטה, ופעולה. מוטת השליטה היא בניתוח. אדם חופשי יכול לראות את מה שיש בכל סיטואציה, להבין מה נכון בהתאם לסולם ערכיו, לבחור בפעולה האמיתית ביותר לגביו, ולפעול. אם נלמד לראות באמת בכל דבר שקורה הזדמנות, אתגר, מתנה שמאפשרת להפוך את הרגע הזה לבעל משמעות, נוכל לבנות חיים שהרגעים בעלי הערך הם בלי מספר. והערך שנקבל מהחלטות ופעולות אמיתיות גבוה מכל ערך חומרי שנוכל לקבל בחיינו. נזכה בחיים של עושר, ושל אושר, שמשמעותו היא להנות ממשהו בעל משמעות. וכל מי שרוצה להיות מיליונר, יכול, כל האפשרויות בידך, ורק בידך. להיות אלכימאי של החיים שלך ולממש כל קופון של הזדמנות לחיים של סיפוק, הנאה, צמיחה ואושר. הכל בידך.

https://www.facebook.com/coachingjewish?fref=ts

 

במסע מלמדיה לומדים להיות מליונרים, להעשיר את החיים, וקבל כלים ומיומנויות לחיים של הצלחה ומשמעות.  פרטים נוספים באתר.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share on facebook
Facebook
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *